Tudástár

Borsó vetőmag általános jellemzők


Borsó általános információk:

Tekintse át részletes leírásunk a borsó vetőmag termesztésével kapcsolatban.

Borsó termesztése

A termesztési cél lehet zöldtakarmány, zöldtrágya, őszi takarmánykeverék (abrak, madáreleség).

Borsó biológiai jellemzők

A belvíz- és gyommentes mélyrétegű, jó vízgazdálkodású mezőségi-, középkötött erdő- és kötött réti talajokon sikeres a termesztése.

Ne vessük sekély termőrétegű, laza és homoktalajokba, ha a humusztartalmuk 1,5% alatt van.

A hűvösebb időjárást jól tűrő és megháláló növény. Jól bokrosodik.

Borsó helye a vetésforgóban

Legcélszerűbb kalászos után, de keresztesvirágúak és len után is lehet vetni.

Nem kerülhet pillangósok, hüvelyesek, zöldségfélék és kései betakarítású növények, 4 évig önmaga után. Kiváló előveteménye az őszi búzának.

Talajelőkészítés, őszi borsó vetési ideje, vetőmag szükséglet

A nyári, őszi vetéshez 8-10 cm mély, lehetőség szerint aprómorzsás magágyat készítsünk.

Zöldtrágyának és zöldtakarmánynak július 25. - augusztus 5. között, az őszi fajtákat szeptember 1. - 10. között (ez után kizárólag zöldtrágyának) vessük, őszi borsónak (vagy őszi takarmánykeveréknek) a vetésideje szeptember 25. - október 15. Csíraszám-igény 1,2-1,3 millió/ha (ezermagtömeg 75-100 g), borsó sortávolság 12 cm, tiszta vetésben 130-140 kg/ha (őszi búzával, őszi árpával keverten 180-220 kg/ha a vetőmagszükséglet, amelyből 40-50 % a borsó és 50-60 % a gabona) a vetőmagnorma.

Vetésmélység 4-6 cm legyen.

Borsó tápanyag-igény

Zöld (trágya, takarmány) hasznosításnál - vetés előtt - 40-60 kg/ha, ha át akarjuk teleltetni legfeljebb 30-40 kg/ha nitrogén hatóanyagot adjunk az induláshoz, ez utóbbi nitrogén fejtrágyázása csak gyenge állományokban indokolt, ott is csak (30-40 kg/ha) kis adaggal.

Tápanyagként 35-45 kg/ha foszfort és 50-65 kg/ha káliumot csak mag- vagy takarmány termesztés esetén adunk, amit alaptrágyaként jutassunk ki.

Borsó betegségek

Borsómozaik, baktériumos zsírfoltosság, baktériumos hervadás, borsóragya, fuzáriumos hervadás, peronoszpóra, lisztharmat, borsórozsda.

Borsó kártevői

Levéltetű, bagolylepke hernyók, borsótripsz, borsóormányos, akácmoly, csipkézők, borsó gubacsszúnyog, borsózsizsik.

Borsó ápolás

Gyomirtás (vetés előtt és kelés után) csak fő és tiszta vetésben, elsősorban magtermesztési cél esetén indokolt. Más károsítók ellen is csak ilyen esetben célszerű védekezni.

Borsó betakarítás

Zöldtakarmányként virágzástól zöldhüvelyes állapotig célszerű hasznosítani, zöldtrágyaként is ebben a fázisban dolgozzuk a talajba. 30-70 t/ha zöldtömeget is képes adni és a lucerna előtt már etethető.

Tekintse át borsó vetőmag kínálatunkat ide kattintva!

Vissza